• Aktualności

            • Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej 2023

                   Z okazji przypadającej 14 października 250 rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej oraz święta każdego nauczyciela, przewodnika, opiekuna, pracownika szkoły w naszej placówce  odbyła się piękna uroczystość. 

                   Michał Stępień - przewodniczący szkoły przemówieniem i podziękowaniami otworzył akademię. Przy okazji wszyscy mogli poznać cały skład Samorządu Uczniowskiego oraz pomocników, którzy dołączyli do działającej już ekipy.

              Uczestnicy koła muzycznego rozpoczęli część artystyczną. Następnie zobaczyliśmy zabawny skecz koła teatralnego Felix. Wesołe wiedźmy czarowały ....idealnego opiekuna dla swoich skarbków. Oczywiście, okazał się nim być każdy nauczyciel, którego należy doceniać, nie tylko od święta.
              Słowa podziękowań były bardzo wymowne. Dzięki nauczycielom młodzi ludzie nie tylko uczą się przedmiotów szkolnych, ale poznają również takie wartości jak: szacunek, odpowiedzialność, współpraca. Nauczyciele to przewodnicy w tej jedynej w swoim rodzaju podróży, jaką jest edukacja.
              Uczestnicy koła, przedstawiciele SU zaapelowali do uczniów, aby rozwijali swoje pasje  uzdolnienia w szkole, aby realizowali swoje marzenia i byli najlepszymi uczniami, jakimi mogą się stać.

                  Część artystyczną lirycznie i wzruszająco zakończył występ chóru. Na scenie zadebiutowała też młoda tancerka z klasy 5, Nikola Ostojska.
              Pan dyrektor Krzysztof Hausman podziękował nauczycielom oraz uczniom za przygotowanie tego spotkania, odwołał się do rocznicy powstania KEN i mocno zaakcentował powołanie do bycia i nauczycielem, i uczniem. Bo wszyscy stanowimy wspólnotę szkolną.

              Dla wszystkich gości czekała też miła niespodzianka od uczniów: zastrzyk energii i urocza zakładka z piórkiem.

              Uroczystość ta była swojego rodzaju przypomnieniem, że edukacja jest darem, naszym skarbem   i wartością, musimy ją zatem pielęgnować i chronić.

              Akademię przygotowały panie: Kinga Kalinowska i Małgorzata Błażejewska-Koguciuk. Wystepujących uczniów było ponad 70!


                                           M.B.K.

            • Wielkie Tchnienie Życia 2023

              W sobotnie popołudnie, 7 października nasi szkolni wolontariusze wzięli udział w Wielkim Tchnieniu Życia na wrocławskim Rynku. Było to wydarzenie zorganizowane przez Fundację Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci z okazji Światowego Dnia Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
              Najpierw z przygotowanymi transparentami uczestniczyliśmy w korowodzie wokół wrocławskiego Ratusza a następnie puszczaliśmy do nieba  małe i duże bańki mydlane- symbol dzieciństwa i ulotności...
              Tym energetycznym happeningiem pokazaliśmy, że jesteśmy, że pomaganie daje radość i jest potrzebne. To był cudownie spędzony dzień, wielka przygoda, a przede wszystkim odkrycie w naszych uczniach ogromnych serc.

              Koordynator: Arleta Molisak

            • Podziękowanie za udział w akcji "KREDKOBRANIE"

              We wrześniu Szkolne Koło Wolontariatu przeprowadziło w naszej szkole ogólnopolską akcję charytatywną "Kredkobranie". Zebraliśmy jeden duży karton przyborów szkolnych i plastycznych – zeszytów, bloków, kredek, farb, plastelin, pisaków, ołówków i innych - które służyć będą dzieciom i młodzieży pochodzenia polskiego, mieszkającym na Kresach Wschodnich. Zostaną one przekazane na Litwę i Ukrainę za pośrednictwem krakowskiej Fundacji „Ignatianum”, która jest inicjatorem tej akcji. Materiały te na pewno sprawią obdarowanym wiele radości, przyczynią się do rozwoju dziecięcej wyobraźni i talentów.

              Za udział w akcji nasza szkoła otrzymała podziękowanie od organizatora przedsięwzięcia.

              Wszystkim którzy włączyli się w tą akcję gorąco DZIĘKUJEMY!

              Koordynator: Arleta Molisak

            • Śliwkowy poczęstunek

              Śliwka to typowo jesienny owoc. Wszystkie rodzaje śliwek są bardzo smaczne i warto po nie sięgać w sezonie. Postanowiliśmy uczcić ten owoc. Uczniowie mieli możliwość skosztowania owoców przywiezionych z Gospodarstwa rolnego. Pełne aromatu śliwki mają dobroczynny wpływ na nasz organizm. Są doskonałą przekąską i cennym uzupełnieniem zdrowej, pełnowartościowej diety. Zachęcamy do sięgania po zdrowe przekąski i zdrowego odżywiania.
              Koordynator: Magda Kawulak

            • Pyszny i zdrowy kompot- starsi uczą młodszych

              Jesień daje nam wiele darów, które zbieramy w naszych sadach i ogrodach. Jednym z nich są pyszne jabłka, które dzieci chętnie jedzą w różnej postaci. W dniu 06.10 br. nasze przedszkolaki wraz z Wolontariuszkami postanowiły zrobić z nich kompot. Wykorzystaliśmy owoce, które zebraliśmy w zaprzyjaźnionym sadzie. Dzieci umyły jabłka, pokroiły je na drobne kawałki i wrzuciły do garnka, aby później ugotować z nich kompot, który uczniowie spożyli już tego samego dnia. Robienie kompotu okazało się świetną zabawą, przy której dzieci
              w sposób praktyczny zdobywały wiadomości i nowe umiejętności. Wykorzystaliśmy sprzęt
              kuchenny, który otrzymaliśmy w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości. Właściciele sadu zapraszają na samozbiory:
              Soboty i niedziele od 9:00 do 16:00, tel. 510 327945
              DW347, 55-080 Baranowice
              https://maps.app.goo.gl/bcEcjLZ2KX2NKAMK7
              Koordynator: Magda Kawulak

            • Audycje muzyczne Narodowego Forum Muzyki

              W naszym przedszkolu od września rozpoczęły się cykliczne koncerty muzyczne z Narodowego Forum Muzyki. Prowadzący przygotowując ten rodzaj koncertów, bazują na podstawie programowej MEN.Spotkania mają bardzo kameralny charakter, dlatego dzieci mają znacznie bliższy kontakt z muzyką i artystami. Dzieci przedszkolne poznają utwory dzięki bajce opowiadanej przez prelegenta. Muzyka pełni tu rolę ilustracyjną, a poszczególne instrumenty stają się bohaterami opowieści. Staramy się by spotkania z muzyką były dla dzieci źródłem radości, pozytywnych emocji, nie zapominając przy tym, że przede wszystkim mają mieć one charakter edukacyjny.

            • Wybory do Samorządu Uczniowskiego- wyniki

              29 września odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Wzięło w nich udział 227 uczniów z klas IV-VIII.

              Przewodniczący: Michał Stępień z klasy VIII

              Zastepca: Maja Tołkacz z kl.VI c

              Sekretarz: Malwina Mader z kl.VII b.

              Pozostali członkowie SU: Wiktoria Skura z kl.VII a, Aleksander Szawan z kl.VI c, Nina Sławińska z kl.VIII.

              Wszystkim gratulujemy i liczymy na wspaniałą  współpracę!

              Pani Małgosia i Pani Justyna

            • Projekty/Innowacje pedagogiczne

              Innowacja realizowana w Przedszkolu, grupa Gruszki, pt. Gruszeczki_czytaja_ksiazeczki.pdf autor Katarzyna Kuc, Katarzyna Rajca.

              Innowacja realizowana w szkole, klasa VI "c" pt. Slowko_tygodnia.pdf, osoba wprowadzająca Małgorzata Błażejewska-Koguciuk.

              Ucznennice z klasy II b i IV c, będą brały udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym pt. "Zabawa Sztuką". Głównym celem projektu jest propagowanie sztuki w korelacji z kompetencjami kluczowymi oraz zgodnie z założeniami pedagogiki freblowskiej. 

              Klasa IV B będzie brała udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjno-Społecznym "Każdy inny-wszyscy równi". Projekt ma na celu m. in. uwrażliwienie na obecność i potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, rozwijanie empatii i tolerancji oraz likwidowanie uprzedzeń. 

               

          • Europejski Dzień Języków 26 września
            • Europejski Dzień Języków 26 września

              Z okazji Europejskiego Dnia Języków, który przypada 26 września, odbył się w naszej szkole pierwszy Pokaz Mody Europejskiej do którego zgłosiło się ponad 30 chętnych uczniów. Uczniowie przebrani w stroje reprezentujące różne kraje wykazali się pomysłowością i szykiem, wzbudzając nie lada zainteresowanie publiczności.

              Jury w składzie: Dyrektor Krzysztof Hausman, Wicedyrektor Agnieszka Kromer oraz anglistki: Magdalena Garwol, Marta Iwańska i Maryna Kushnir wyłonili najlepiej ubranych uczniów.

              Miejsce pierwsze: Antonina Dyba z klasy II reprezentującą Hiszpanię.

              Miejsce drugie: Agnieszka Samborska z klasy VII ubrana jak rodowita Greczynka.

              Miejsce trzecie: Daniel Bondarenko z klasy VI w stroju z Ubekistanu.

              Wyróżnienie: Wiktoria Durka z klasy VI do złudzenia przypominająca prawdziwą Francuzkę oraz Livia Ponichtera z klasy V w stroju pokazującym miłość do Wielkiej Brytanii.

            • Zabawy z wolontariuszkami

              Do Poziomek zawitały przesympatyczne, uśmiechnięte i kreatywne wolontariuszki- Helena Ślipiec,  Martyna Waszczyk i Nina Sławińska z klasy VIII a.

              Razem z Poziomkami rysowały, budowały, rozmawiały o szkole. Poziomki zaskoczyły starsze dziewczyny spokojem, otwartością i również kreatywnością. Dzieci wspaniale się bawiły.

              Bardzo się cieszymy na tegoroczną współpracę :) 

          • Śliwkowe Love
            • Śliwkowe Love

              Nawiązaliśmy owocną współpracę z GOSPODARSTWEM ROLNYM, w ramach której dzieci z grupy 0b wraz z opiekunkamj: Panią Angeliną Albert, Dagmara Sielecką oraz Panią Magda Kawulak, uczestniczyły w wyjeździe edukacyjnym, podczas którego poznawali tajniki rolnictwa i sadownictwa.  Celem wyjazdu było nie tylko poznanie warzyw i owoców uprawianych przez właścicieli, ale także rozmowa na temat korzyści płynących z uprawy i spożywania ich w różnej postaci. Na miejscu czekało na nas wiele atrakcji, dzieci mogły między innymi zobaczyć maszyny rolnicze  oraz zapoznać się z pracą rolnika. Szczególną frajdą była pomoc przy zbiorze pysznych śliwek. Uczestnicy wyjazdu wrócili do szkoły z pysznymi owocami.
              Koordynator Magda Kawulak

            • Wycieczka do Chwalimierza

              Klasa II b i II d były na wycieczce w gospodarstwie agroturystycznym w Chwalimierzu. Dzieci wzięły udział w wykopkach, uczyły się szatkować i kisić kapustę. Karmiliśmy również zwierzęta gospodarskie, a na koniec jedliśmy wykopane przez nas ziemniaki upieczone w ognisku. Było super! 

          • Wycieczka klas siódmych i ósmej
            • Wycieczka klas siódmych i ósmej

              Korzystając z pięknej wrześniowej pogody klasy VII a, VII b i VIII wybrały się na wspaniałą przygodę do Gdańska, Helu, Sopotu i Malborka.

              W Gdańsku młodzież odwiedziła Muzeum Bursztynu, Bazylikę Mariacką z przepięknym kalendarzem astronomicznym, Ośrodek Kultury Morskiej z wystawą interaktywną, Fontannę Neptuna, Rynek Starego Miasta, Koło Widokowe, oraz plaże miejskie: Brzeźno i Stogi.

              Na Hel dopłynęliśmy promem z centrum Gdańska. Tam uczniowie zobaczyli

              "Początek Polski", latarnię morską i fokarium. 

              Z Helu popłynęliśmy do malowniczego Sopotu, gdzie zwiedziliśmy słynne molo, na którym spotkaliśmy wrocławskiego krasnal Podróżnika. Po zwiedzeniu deptaku i ulicznych sklepików i siedzeniu czasu w miłym towarzystwie ruszylismy brzegiem morza w stronę dwoca kolejowego do Gdańska.

              Na następny dzień pociągiem udaliśmy się zwiedzić największy gotycki zespół zamekowy na świecie usytuowany w Malborku. 

              Wszyscy pełni wrażeń i niezapomnianych wspomnień zadowoleni wrócili do domów.